Про проект

Люди, які відкрили у своїх організаціях кіноклуби Docudays UA, ― це в переважній більшості активні люди, які хочуть змінювати світ на краще. Ті, хто приходять у кіноклуби дивитися документальне кіно, ― теж не байдужі люди. Вони дивляться кіно з усього світу, обговорюють проблеми інших людей в інших країнах, бачать, як інші люди захищають свої права, чи права сусіда, чи інтереси цілої громади. Під час таких обговорень у глядачів виникають ідеї, що можна зробити для вирішення проблем у своєму місті чи селі. За допомогою документальних фільмів ми надихаємо глядачів на активні дії задля захисту прав людини, захисту громадських інтересів і надаємо необхідні для цього знання.

Алла Миколаївна Тютюнник директорка Департаменту з розвитку мереж Docudays UA
Treatment author
Наша мета ― правова просвіта та вільний доступ громадян України до кращого документального кіно з усього світу. За допомогою фільмів та дискусій ми поширюємо знання про права людини та про методи їх захисту, формуємо в українському суспільстві розуміння людської гідності як найвищої цінності, розвиваємо громадянський активізм.

Права людини

Права ― це найважливіша ідея людства, яка дозволила звичайним людям формулювати важливі життєві вимоги до держав, урядів, представників влади.

Права людини ― це комплекс природних і непорушних свобод і юридичних можливостей, які належать кожному з нас за самим фактом існування людини в суспільстві.

Чимало людей вважають, що в демократичних країнах захищати права людини немає потреби. Це хибне твердження. Бо демократія ― це  влада більшості, а історія показує, що більшість може виявитися дуже жорстокою щодо окремих людей або різноманітних меншин. Більшість зазвичай забуває про проблеми меншин, а деякі з цих проблем навіть викликають ворожість. Необмежена влада більшості таїть в собі загрозу для окремих осіб і груп.

Насправді демократія ― це обмежена влада більшості, обмежена всіма правами і свободами, які належать окремим людям. Більшість не має права порушувати ці права і свободи ― вони визначають межі влади більшості. Права людини ― це захисний щит для кожного з нас від свавілля більшості.

Щоб розібратися в тому, які права кожен і кожна з нас має, потрібні правопросвітні заходи. Наприклад, обговорення, які наші модератори проводять після показів фільмів, які допомагають викристалізувати власну позицію і стати більш впевненими, знайти однодумців.

Використано фрагменти лекції з онлайн-курсу «Як організувати роботу кіноклубу. Базовий курс для модераторів-початківців».

Документальне кіно

Кінематограф ― наймолодший із видів мистецтв і фактично найпопулярніший поміж інших. Він народився з фокусів і посередніх розваг для натовпу, але згодом став незалежним і масштабним явищем, яке не лише в деталях зафіксувало ХХ сторіччя і фіксує наше, а й безпосередньо вплинуло на історію людства. Про це написано сотні наукових досліджень, і сьогодні кінематограф аналізують крізь призму гуманітарних дисциплін, психологи застосовують його як метод арт-терапії, а активісти як інструмент соціальних змін.


Щодо останнього, кіноклуби якраз і стають ідеальним місцем для творення змін, адже значну частину колекції Мережі DOCU/КЛУБ складають саме імпакт-фільми. Їх покази та обговорення відбуваються по всій країні, у великих містах та в маленьких селах, офлайн та онлайн. Щороку їх відвідують десятки тисяч людей. Хтось змінює ставлення до проблеми чи явища, хтось приймає рішення доєднатися до організацій, які працюють із цією темою чи проблемою системно, хтось сам стає агентом змін.


У колекції Мережі DOCU/CLUB ― 146 стрічок з медіатеки Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA серед яких призери Sundance Film Festival, Sheffield Doc/Fest, Watch Docs та інших знакових фестивалів.
Фільми перекладені й озвучені українською мовою.

Використано фрагменти з лекції онлайн-курсу «Як організувати роботу кіноклубу. Базовий курс для модераторів-початківців».

Національна мережа клубів

Проєкти/адвокаційні компанії

Окрім проведення правопросвітніх подій ми допомагаємо командам кіноклубів реалізовувати адвокаційні кампанії, як на регіональному, так і державному рівнях, а також знайомимо учнів українських шкіл з правами людини через документальне кіно.

Campaign logo
DOCU ДІЄ

Допомагаємо модераторам кіноклубів Docudays UA набути нових умінь та навичок для захисту прав людини та просування реформ. Підтримуємо у залученні громади до вирішення нагальних проблем та активної участі у прийнятті рішень шляхом проведення адвокаційних заходів, метою яких стане зміна політик, практичних підходів, співвідношення сил, поглядів та відносин.

Campaign logo
DOCU/ТИЖДЕНЬ

Створюємо можливість для учнів сотень шкіл безкоштовно дивитися фільми з колекції Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA. На відміну від більшості традиційних освітніх інструментів, документальне кіно дає можливість не тільки наблизити тему обговорення до учнів, а й сприяє їх максимальному емоційному залученню, що є однією з основ ефективного освітнього процесу.

Вплив

Робота кіноклубів Docudays UA сприяє місцевому розвитку та демократичним реформам у сфері прав людини в Україні через розбудову потенціалу й посилення співпраці: об’єднаних територіальних громад, місцевих органів влади, представників громадянського суспільства, представників держави.

Мережа DOCU/CLUB працює з 2014 року. У багатьох містах та селах покази документальних стрічок та їх обговорення змінили ставлення громади до подій навколо. А в деяких – стали рушійною силою змін.
Підвищуємо рівень обізнаності громадян щодо практичних способів та інструментів захисту прав людини, поточних демократичних реформ та супровідних державних кампаній, можливостей допомогти державі в дотриманні прав людини та впровадженні реформ.

Керівники/-ці та модератори/-ки кіноклубів проходять онлайн-курс, беруть участь в менторській програмі, навчаються в Осінній школі, а також беруть участь у тематичних конференціях та семінарах.


Протягом 2021 року команди кіноклубів реалізували 50 адвокаційних проєктів. Автори п’яти кращих адвокаційних заходів взяли участь в навчальній поїздці і відвідали Verzio International Human Rights Documentary Film Festival.

Команда

Алла Тютюнник

співзасновниця Мережі DOCU/CLUB, директорка Департаменту зі стратегічного розвитку

Геннадій Кофман

автор ідеї та співзасновник Центру медіа-просвіти з прав людини Docudays UA та Фільмотеки Docudays UА

Ніна Хома

керівниця Мережі DOCU/CLUB

Тетяна Кулик

координаторка Департаменту з розвитку мереж Docudays UA

Мар'яна Гевко

проєктна менеджерка

Ігор Кофман

програмний координатор Мережі DOCU/CLUB з технічних питань

Павло Шелухін

фінансовий менеджер проєкту «Мережа DOCU/CLUB ― за реформи!»

Інна Кондратьєва

координаторка онлайн-розвитку Мережі DOCU/CLUB

Ольга Бабчук

комунікаційна менеджерка Мережі DOCU/CLUB

Катерина Сінгурова

координаторка з питань партнерств Мережі DOCU/CLUB

Ліна Бабич

координаторка з прав людини Мережі DOCU/CLUB

Тетяна Гусар

smm-менеджерка