Каховська ГЕС-2: велике будівництво – великі проблеми

12 квітня 2021

«На моє переконання, це справжня катастрофа, яка пошириться не лише на південь України, а й на Європу в цілому, якщо будівництво буде продовжено вже в наші часи», – стверджує Наталя Бімбірайте, правозахисниця, громадська діячка, голова правління «Культурного центру Україна-Литва», директорка ГО «ІРЦ «Правовий простір».

Ми не можемо пройти повз ситуацію з будівництвом Каховської ГЕС-2 та каскаду ГЕС на Дністрі в Тернопільській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях.  Під гаслами «енергетичної безпеки країни», чиновники оголосили про намір масштабних будівництв. Насправді експлуатація цих споруд несе великі екологічні ризики й порушує права мешканців на здоров’я та чисте, безпечне довкілля. І це вже не кажучи про затоплення значної частини території та втрати великої кількості культурних пам’яток. Жодна економічна вигода не виправдовує рішень, що ставлять під загрозу довкілля та майбутнє наших дітей.

 

«Не можна забувати, скільки шкоди принесло будівництво нині діючої Каховської ГЕС в Радянському Союзі, коли були затоплені гігантські площі ораної землі і населені пункти, внаслідок чого, зокрема, ми втратили величезний пласт культурної спадщини, який не було досліджено. Таким чином ми втрачаємо свою історію, свою ідентичність. 

 

До того ж, згідно з висновками наукових експертів, будівництво другої черги Каховської ГЕС нанесе суттєву шкоду реліктовим Дніпровським плавням, які, знаходяться під охороною ЮНЕСКО, безповоротно знищить десятки червонокнижних видів флори і фауни, які знаходяться в екологічному ланцюжку. Усе це, у свою чергу, немнуче відгукується і на нашому здоров'ї.


На моє переконання, це справжня катастрофа, яка пошириться не лише на південь України, а й на Європу в цілому, якщо будівництво буде продовжено вже в наші часи. Треба замислитися, що ми взагалі робимо з Дніпром - з унікальною водною артерією», – наголошує Наталя Бімбірайте.

 

Запрошуємо вас 16 квітня о 11:00 в Онлайн-кіноклуб Docudays UA, щоб переглянути документальну стрічку «Ґабріель повідомляє з чемпіонату світу». Через квартал, у якому живе головний герой Ґабріель, будують залізницю, щоб привезти мільйони вболівальників на чемпіонат. Будинки зносять, родини змушені переїжджати, і навіть майданчик, на якому місцеві діти грають у футбол, скоро зникне. Щоб захистити рідний район, хлопчик стає журналістом та веде відеоблог.

 

Історія Ґабріеля теж про «велике будівництво», яке порушує права громадян. Після перегляду фільму, разом з експертами ми обговоримо ситуацію навколо Каховської ГЕС-2 та каскаду ГЕС на Дністрі. Розглянемо детальніше екологічні ризики та аргументи уряду щодо доцільності побудови. А потім спробуємо вияснити, що робити нам, громадянам, щоб запобігти катастрофі.

 

До дискусії долучаться експерти та експертки:

  • Руслан Гаврилюк,  Голова Ради Національного екологічного центру України;
  • Дмитро Іванов,  співкоординатор водного напрямку та керівник Канівського підрозділу Національного екологічного центру України;
  • Наталя Бімбірайте, правозахисниця, громадська діячка, голова правління «Культурного центру Україна-Литва», директорка ГО «ІРЦ «Правовий простір»;
  • Олександр Степаненко,  виконавчий директор ЕГО «Зелений світ»;
  • Софія Шутяк, провідний юрисконсультант МБФ «Екологія - Право - Людина».

Модеруватимуть показ та обговорення модератори кіноклубів DOCU/CLUB Наталка Добрянська та Володимир Ханас.

 

Для участі, необхідно зареєструватись.  Захід є частиною Кампанії по збереженню довкілля – на підтримку реформи сфери довкілля в межах проєкту «Мережа DOCU/CLUB – за реформи!», що фінансується Європейським Союзом та Національним фондом на підтримку демократії.