Що змінила реформа правоохоронних органів: дискусія після «Відкритого уроку»

06 вересня 2021

Вже майже 6 років триває реформа правоохоронних органів. Чорна форма поліцейських замінила синю міліціонерів. Держава позичила закордонні практики, відкрила нові підрозділи та витратила шалені кошти на вдосконалення системи.  А що ж змінилося всередині, та у ставленні пересічних громадян до людей у погонах?

 

Про це говорили 2 вересня на онлайн-дискусії у Кіноклубі Docudays UА при Благодійній організації «Фонд милосердя та здоров'я»* після перегляду фільму «Відкритий урок».


У документальному фільмі «Відкритий урок» режисерки Наталії Машталер йдеться, як у 2012-му році правоохоронні органи готувалися до прийому Чемпіонату Європи з футболу, й що з того вийшло. Міліціонерів навчали елементарних фраз  англійською, щоб ті могли хоча б зрозуміти, що турбує іноземного фаната та як йому щось пояснити. Правоохоронцям навіть придбали та роздали спеціальні прилади-перекладачі, якими теж вчили користуватися. Показова фраза одного з керівників: «Будемо навчатися скільки треба, але сьогодні, думаю, закінчимо». Тож не важко уявити, як потім досвідчені міліціонери спілкувалися з іноземцями й намагалися показати їм, де розташований той самий стадіон. 


Але є ще декілька показових моментів. Тодішні українські правоохоронці не були готові до того, що іноземці зовсім їх не бояться, масово підходили спілкуватися, навіть бажали  потиснути руку. Бо «наші люди» тоді міліціонерів уникали, щоб зайвий раз не потрапити їм на очі, та не мати з того зайвого клопоту. Й реформа, яка почалася 2015 року, перш за все, мала на меті не просто змінити назву системи, а перетворити каральний орган на дружній до інтересів та безпеки людей.  


Саме про те, наскільки є відмінною сучасна поліція від колишньої міліції, й говорили після перегляду фільму.



 

 

Кадр з фільму «Відкритий урок»

 

Заступник начальника відділу дільничних офіцерів поліції Управління превентивної діяльності Нацполіції Херсонської області Андрій Хурса та старший інспектор з особливих доручень управління превентивної діяльності Нацполіції в Миколаївській області Олександр Козловець розповіли, зокрема, про зміни, які відбулися у штатному розкладі системи.

 

Так, наприклад, в результаті реформи кількість правоохоронців доволі сильно скоротилася. Проте замість дільничних, наприклад, вводяться посади поліцейських офіцерів громад. На відміну від дільничних, яких постійно переводять з одних територій на інші та навантажують справами, що не входять до їх прямого завдання, ПОГ буде працювати виключно на території своєї громади і в пріоритетах у нього саме профілактична робота. В Миколаївській області вже працює 7 Погів, ще 30 територіальних громад подали анкети на участь у цьому проєкті. На Херсонщині незабаром запрацюють 2 ПОГи, й ще 24 громади також забажали отримати свого поліцейського та вже надали необхідні для цього гарантійні листи. Бо на прикладі інших ТГ, де є свої поліцейські офіцери, вже зрозуміло, це - інвестиції у громаду.

 

Також була у занепаді ювенальна превенція, тобто служба поліції, які займається дітьми та підлітками. Тепер її реформують. Наразі триває підвищення кваліфікації співробітників, крім того, до загальної чисельності ювеналів додали ще 700 посад загалом (на Херсонщині було всього 38 співробітників на всю область, тепер додасться ще 20).

 

А що стосується «внутрішньої кухні» системи, то, за словами Андрія Хурси, перед ними вже не ставлять завдання, які неможливо виконати. Крім того, система оновлюється молодими, розумними та мотивованими кадрами.

 

А Олександр Козловець додав: почалася співпраця між поліцією та іншими, цивільними органами. Як приклад - ефективна робота мобільних груп, які виїздять на виклики про домашнє насилля, спільні рейди співробітників поліції та соціальних служб по тих родинах. Ця нова практика дуже позитивно себе зарекомендувала.

 

Хоча оцінка ефективності роботи та співпраці з населенням, на жаль, так і залишилася за застарілим радянським принципом — «показниками».

 

А керівниця проєкту «Шерифи для нових», директорка громадської організації «Інформаційний ресурсний центр «Правовий простір» Наталя Бімбірайте підкреслила: позитивні зміни, дійсно, є. Але безпека є не тільки проблемою правоохоронців. Навіть у розвинених, багатших за Україну країнах, поліція не завжди справляється. Усюди схвалюються ініціативи громадян, спрямовані на створення комфортного середовища. У нас такі ініціативи теж є.

 

«Під час наших досліджень ми назбирали сім форм, це і профілактична робота, і патрулювання, охорона полів, благоустрій. Там, де люди включаються у цей процес, громади розвиваються успішніше і швидше. Найкраще виходить, коди поліція взаємодіє з такими людьми. А роботи ще — дуже багато», — підкреслила Наталія Бімбірайте.

 

*Довідкове. Захід організовано Кіноклубом Docudays UА при Благодійній організації «Фонд милосердя та здоров'я» та Кіноклубом Docudays UА при ГО «Докудейз», що є частиною «Мережею DOCU/CLUB за реформи». Цей захід проходив за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

 

Проєкт «Мережа DOCU/CLUB — за реформи!» фінансується Європейським Союзом та Національним фондом на підтримку демократії.

 

Вікторія Глєбова, Вгору