Показ з елементами інклюзії у Дніпрі

29 червня 2021

В Україні, за неофіційними даними, близько 1 мільйона людей з порушенням зору чи слуху.

Кадр з документального фільму «Рене» чеської режисерки Гелени Тржештікової

У кіноклубі медіапросвіти з прав людини «Потенціал» при громадській організації «Громадська Палата України» відбувся показ з елементами інклюзії, до якого долучились люди з порушенням слуху. Партнерами виступили Бібліотека української діаспори імені Джона Маккейна та Туристично-інформаційний Центр міста Дніпро.

 

Дивились фільм нідерландської режисерки Астрід Буссінк «Джованні та балет на воді». Фільм має розширені субтитри, що дуже важливо для аудиторії з порушеннями слуху, адже вони «слухають» очима.

 

Стрічка викликає позитивні емоції з теплими спогадами про власне дитинство. У десятирічного Джованні є мрія: він хоче стати першим хлопчиком, який візьме участь у Чемпіонаті Нідерландів із синхронного плавання. Оскільки цей вид спорту вважається «дівчачим», не всі розуміють його прагнення. Але Джованні йде своєю дорогою, а Кім, його дівчина, чудово розуміє хлопця. Лишаючись на самоті, вони обговорюють своє майбутнє. Чи скористається Джованні підтримкою Кім і чи дійде до Чемпіонату?

 

Після перегляду говорили про важливість підтримки дитини для становлення її особистості. Кожна людина має право на вільний розвиток, досягнення цілей та здійснення мрій.

 

Глядачі зазначили, що незвично бачити хлопчика в «жіночому» спорті, проте – цілком допустимо, тим більше у сучасному світі, коли межа між умовно «жіночим» і «чоловічим» усе більше розмивається.

 

Продовжили розмову навколо власного досвіду і сприйняття. «Особисто мені не подобаються жінки в боксі, це важко і грубо для жінки. Але таке є, думаю, їм подобається», - додав один із глядачів.

 

На останок, для влучного опису власних почуттів та усвідомлення побаченого на екрані, спільно створювали сенкан.

 

Сенкан – це вірш, що складається з п’яти рядків. Він допомагає узагальнити інформацію, формулювати щось складне кількома словами. Ця проста вправа, приховує потужний та багатогранний прийом для рефлексії. Викладати думки, відчуття та уявлення в декількох словах - не проста, але цікава задача. Тож, основною темою, головним посланням фільму глядачі назвали щастя, мрію, подарунок.

 

Велика вдячність перекладачу-синхроністу, без якого не була б можлива вільна комунікація з аудиторією. Для більшості глядачів ця кінозустріч була першим досвідом перегляду документального кіно не про історичні військові факти, а про цікаві сучасні події. Отже, кіноклуб медіапросвіти з прав людини «Потенціал» планує подальші зустрічі.

Словничок

Правосуддя, дружнє до дітей — це така система правосуддя, яка гарантує повагу та реалізацію прав усіх дітей на найвищому рівні: як дітей у контакті, так і дітей у конфлікті з законом.

 

Діти в контакті з законом — це діти, які потрапили у судовий процес, чи інший контакт з судовими та правоохорон- ними органами. Найчастіше це діти-свідки та діти-жертви злочинів, а також діти, які приходять до суду через розлучення батьків, для визначення їх місця проживання чи позбавлення батьківських прав.

Дитина є в конфлікті з законом, коли вона вчиняла або була звинувачена у вчиненні злочину чи іншого правопорушення.

 

Відновне правосуддя — це процес, який відновлює стосунки між потерпілим та право-порушником за допомогою залученого посередника. Відновне правосуддя забезпечує рівну увагу до потреб та почуттів як жертви, так і порушника. Такий підхід сприяє більш ефективній компенсації шкоди, примиренню сторін та відновленню гармонії у громаді.

 

Відновне право - суддя сприяє виведенню неповнолітніх правопорушників із кримінального процесу та допомагає їм уникнути кримінального світу. Це не означає, що порушник взагалі не несе юридичної відповідальності. Навпаки, він має відшкодувати потерпілому заподіяну ним шкоду. Після чого з неповнолітнім працюють спеціалісти, щоб допомогти вирішити системні проблеми, які й призвели до правопорушення.