Зазвичай модератори кіноклубів Docudays UA працюють з різними аудиторіями, показують і обговорюють фільми з різними проявами порушення прав людини та розповідають про різні способи, як можна ці права відстояти. Саме тому ми поділили програму на 5 потоків відповідно до того, які кіноклуби вони представляли:
- при навчальних закладах;
- при бібліотеках;
- при культурно-просвітницьких закладах;
- при правозахисних організаціях;
- при закладах державної пенітенціарної служби України.
Програму події ми поували навколо наступних тем:
- Реформи: яким чином кіноклуби можуть розповісти про цінність та важливість впровадження реформ у громаді та як вони допомагають їх втілювати через перегляд та обговорення документальних фільмів.
- Адвокація: ідентифікація проблем та залучення відвідувачів кіноклубів до їх вирішення шляхом реалізації адвокаційних кампаній.
- Комунікації: планування подій, залучення різних аудиторій, збільшення кола експертів.
- Онлайн-можливості: опанування нових форматів online-роботи, використання сайтів DOCU/CLUB та DOCUSPACE для перегляду стрічок, а також платформи zoom для правозахисних дискусій.
- Фандрейзинг: інструменти залучення коштів.
- Практичні заняття: модерація складних тем, робота над проєктами адвокаційних кампаній та їх презентація командами.
Під час Осінньої школи ми вручили нагороди кращим із кращих — кіноклубам-переможцям конкурсів 2019-2020 рр.: «Кращий DOCU/КЛУБ 2019 РОКУ», «Найкращий сценарій просвітницьких заходів з прав людини», «Кращий імпакт-кіноклуб Docudays UA».
Водночас ми почали готуватися до конкурсу на кращий адвокаційний захід, проведений кіноклубами. Адвокаційні проєкти, які учасники презентували в останній день Осінньої школи, будуть реалізовані в різних містах і селах України на базі кіноклубів Docudays UA. Авторів найбільш успішних із них чекають нагороди — поїздки в рамках програми обміну досвідом до Чехії.
Програма Осінньої школи містила і неформальну складову — кожен учасник міг запропонувати свою ідею та знайти команду однодумців для її втілення. Саме тому багатьом школа запам'ятається ще й ранковою йогою на березі моря та вечірніми переглядами кінофільмів з палкими дискусіями після них.
Олена Шульга, керівниця Мережі DOCU/КЛУБ, зазначає: «По-перше, ця Школа стала можливістю хоч на деякий час, але вийти з режиму онлайн. Поділитися новинами, досвідом, тим, як кіноклуби адаптувалися до нових умов. Тим більше, що з березня відкрилося чимало нових docu/клубів, для яких ця подія стала першим повноцінним знайомством із Мережею. По-друге, протягом тривалого часу ми спостерігаємо за тим, як кіноклуби допомагають змінювати не тільки ставлення відвідувачів до тих чи інших ситуацій та явищ, а й сприяють активізації громад для вирішення наявних проблем. Тому ми хотіли допомогти їм у цьому —розширити їхні знання у сфері адвокації, захисті прав людини та просуванні реформ для того, щоб ці зміни набули системного характеру. Протягом цих семи днів модератори розробили проєкти 33-х адвокаційних заходів та кампаній. У полі зору опинилися як уже знайомі всім нам проблеми, так і специфічні, які ми часто не помічаємо, але з якими повсякденно стикаються відвідувачі їхніх кіноклубів. Ми плануємо супроводжувати реалізацію цих проєктів, тож попереду ще багато семінарів, воркшопів і зустрічей з новими експертами.»
Фото: Станіслав Карташов
Проєкт «Мережа DOCU/CLUB – за реформи!» фінансується Європейським союзом та Національним фондом на підтримку демократії.